Blog

Tłumaczenie dokumentów – kto może tłumaczyć?

Nie od dzisiaj wiadomo, że znajomość języków obcych pomaga nie tylko w kontaktach biznesowych, ale również w codziennym życiu – chociażby podczas zamawiania towarów z zagranicznych sklepów czy podczas wakacyjnych podróży. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że na każdym kroku mamy styczność z prawem międzynarodowym i dokumentami, które sporządzane są w językach obcych. Kto może tłumaczyć takie dokumenty i jak wygląda takie tłumaczenie?

Tłumacz przysięgły

Dokumenty, które mają być następnie podstawą praw i obowiązków w obrocie międzynarodowym, jak również przed urzędami czy sądami, tłumaczyć mogą jedynie osoby mające odpowiednią wiedzę w zakresie danego języka oraz uprawnienia do dokonywania tego typu tłumaczeń. Są to oczywiście tłumacze przysięgli działający na podstawie ustawy z dnia 25 listopada 2004 r. o zawodzie tłumacza przysięgłego, która to ustawa w treści art. 13 określa uprawnienia tłumacza przysięgłego (m.in. sporządzanie i poświadczanie tłumaczeń).

Inne osoby?

Rzadko kiedy zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że oficjalne tłumaczenia mające identyczną moc prawną jak tłumaczenia sporządzone przez tłumacza przysięgłego mogą sporządzać również konsulowie oraz notariusze. O ile tłumaczeń takich może dokonywać każdy konsul (w zakresie języka urzędowego państwa przyjmującego), to już notariusz musi wcześniej wykazać się znajomością danego języka poprzez zaliczenia odpowiedniego egzaminu określonego w ustawie o zawodzie tłumacza przysięgłego.

Tłumaczenie dokumentów – tylko uprawnione osoby!

Podsumowując, pomimo coraz powszechniejszej znajomości języków obcych nie jest możliwe samodzielne dokonanie tłumaczeń oficjalnych dokumentów w taki sposób, aby miały one moc rzeczywistego dokumentu.

O firmie

Biuro tłumaczeń działa na rynku translatorskim od ponad dwóch lat. Firma powstała w Więckowicach szybko zdobyła zaufanie klientów z całej Polski. Cechuje nas profesjonalizm, terminowość oraz wysoka jakość świadczonych usług.
Dokładamy wszelkich starań, by nasze przekłady wykonane były na najwyższym poziomie. Dysponujemy wykwalifikowaną kadrą, która zajmuje się tłumaczeniami pisemnymi oraz ustnymi.

Tłumaczenia w miastach

Tłumaczenia Kraków
Tłumaczenia Warszawa
Tłumaczenia Wrocław
Tłumaczenia Katowice
Tłumaczenia Gdańsk
Tłumaczenia Poznań
Tłumaczenia Rzeszów

Log In

Create an account